У КМДА наказали терміново припинити горе-реставрацію будинку Мощинського на Андріївському узвозі

Активісти району

Пам'ятку архітектури досліджуватимуть фахівці на предмет можливого знищення автентичних інтер'єрів, які ще збереглися всередині споруди

Ремонт споруди почався у 2025 році, за цей час будівельники знесли геть усі перекриття й стіни всередині споруди. Фото: ДОКС, Дмитро Перов

Департамент КМДА, що відповідає за збереження архітектурної та культурної спадщини у столиці, відреагував на розголос через ситуацію з будинком Мощинського на Андріївському узвозі. Там, нагадаємо, будівельники розібрали внутрішні перекриття та стіни, а попутно, ймовірно, – й відправили на смітник оригінальні інтер’єри: кахельні печі, ліпні розетки, мозаїки тощо. Міські посадовці наказали терміново припинити будь-які роботи та пустити до будівлі фахівців, аби вони могли обстежити масштаб руйнувань.

Про припис власнику будівлі з вимогою негайно припинити будь-які роботи на пам’ятці за адресою Андріївський узвіз, 18 (“Будинок Мощинського”) повідомив Департамент охорони культурної спадщини КМДА. Посадовці зауважили: на локацію потрібно пустити фахівців з охорони архітектурного спадку, аби ті обстежили будівлю, ознайомилися зі способом ведення реставраційних робіт та зберігання архітектурних елементів.

“За результатами проведеного обстеження Департаментом в межах повноважень будуть невідкладно вжиті заходи відповідного реагування”, – пообіцяли у ДОКСі.

Посадовці зазначили: власникам будівлі надали дозвіл лише на певний перелік робіт у будинку. І надали виключний список цієї дозволеної діяльності – з нього випливає, що будівельники й “горе-реставратори” вийшли далеченько за обсяги дозволеного. Зокрема, йдеться про дозвіл реставрувати й укріплювати зовнішні стіни, фасад будівлі та фундамент (можна очищати від бруду, підсилювати й реставрувати частково втрачені елементи – наприклад, карнизи чи цегляний декор, та провести гідроізоляцію фундаментів).

Всередині споруди дозволено влаштувати нові гіпсокартонні перегородки з відновленням на них елементів ліпного декору, та провести заміну конструкцій горища й покрівлі, що втратили придатність до експлуатації (власне, покрівля впала всередину будівлі близько 10 років тому). Можна було влаштувати перекриття першого поверху “на одній відмітці”, а також нові перекриття для другого й горищного поверхів. Окрема увага на двері центрального входу, як ключовий елемент – вони самі по собі є історичною пам’яткою.

“На другому поверсі розташовано історичну піч опалення, обличкування якої втрачено. За проектом вона зберігається з відновленням обличкування відповідно досліджень або заміною на аналог”, – зауважили у Департаменті.

Печі, як видно зі світлин, оприлюднених пам’яткоохоронцем Дмитром Перовим, ані на другому, ані на першому поверсі вже немає, як і перекриттів. Немає й ліпного декору, який, згідно із дозволом від ДОКСу, мав бути “знятий з великою обережністю і по можливості використаний разом з доповненням новими фрагментами для збереження автентичності”. Чи була виконана ця вимога, наразі невідомо – це й мають з’ясувати фахівці від КМДА.

Що сталося з Будинком Мощинського та його вінтажними інтер’єрами: версія пам’яткоохоронців

Нагадаємо, днями Інформатор писав про те, що на Андріївському узвозі будівельники розібрали внутрішні перекриття історичного будинку 1880 року. Тим самим, горе-реставратори знищили усі оригінальні інтер’єри, внутрішні перекриття, стіни, кахельні печі, ліпні розетки, мозаїки й віконну фурнітуру, що досі були у збереженому стані. При цьому самий будинок включений до Держреєстру пам’яток, а у міському Департаменті охорони культурної спадщини божилися, що роботи не передбачають жодних втручань у первісну структуру споруди.

А у серпні 2025 року ми розповідали, що на Подолі дозволили розібрати історичний Торговий дім на Житньоторзькій. Попри статус памʼятки та відсутність технічного звіту, комплекс знесуть майже повністю – без гарантій на подальшу реставрацію.

Поділитися у соцмережах:
Активісти району
Будуть кадрові рішення – в КМДА таки згодують директора БСП ветеранам і активістам

У Департаменті охорони здоров'я КМДА проводять перевірку діяльності КНП "Київська міська клінічна лікарня швидкої медичної допомоги": обіцяють, що будуть і кадрові, й управлінські рішення Т.в.о. директора "лікарні БСП" Віктор Дорош, найімовірніше, позбудеться посади після скандалу У Департаменті охорони здоров’я КМДА проводять перевірку діяльності КНП “Київська міська клінічна лікарня швидкої медичної …

Поділитися у соцмережах:
Активісти району
Кличку передали вітання з Кабміну – кажуть, Київ досі не затвердив План стійкості на зиму

Віцепрем'єр Олексій Кулеба висловив серйозні зауваження до столиці: комплексний документ підготовки до зими досі без затвердження та чітких графіків Уряд виділив Києву гроші на підготовку до зими – але водночас зробив місту публічне зауваження. згідно з планом стійкості Києву перекинуть 2 млрд грн – утричі менше, ніж місто просило, і …

Поділитися у соцмережах:
Активісти району
Поліцейські провели рейд Троєщиною й покарали водіїв за стоянку на місцях для осіб з інвалідністю

У Деснянському районі столиці провели рейд спільно з ветеранами: на порушників склали адмінматеріали за ч. 6 ст. 122 КУпАП, грошове стягнення від 1020 до 1700 грн. У поліції нагадали: мета таких заходів – забезпечити реальну доступність спеціальних паркомісць для тих, хто їх потребує Столичні правоохоронці провели відпрацювання щодо дотримання водіями …

Поділитися у соцмережах: