Бізнесмени були розлючені: апеляційний суд підтвердив повернення садиби Терещенка у власність Києва

Активісти району

Міській громаді вдалося відбити в суді апеляційну скаргу з боку колишніх власників споруди з орбіти відомого політика з Прикарпаття, Ігоря Палиці: тепер справа за Верховним судом

Київській громаді вдалося відстояти історичну будівлю у власності столиці: у центрі – Мішель і Олена Терещенки. Фото: Олена Терещенко

У вівторок, 16 грудня, Північний апеляційний господарський суд відмовив власнику садиби Терещенків у центрі Києва в задоволенні позову. Тим самим колегія суддів підтвердила рішення, яким знакову історичну будівлю повернули у власність міської громади столиці. Йдеться про знамениту архітектурну перлину Києва, будівлю у стилі венеційської готики, що потребує термінової реставрації.

Рішення суду “розлютило” колишніх власників

Про перемогу міської громади в суді повідомила у дописі на Facebook ексдепутатка Київради Олена Терещенко, до речі, дружина українсько-французького підприємця й колишнього мера Глухова Мішеля Терещенка, прямого нащадка роду українських меценатів. Вона розповіла, що у вівторок, 16 грудня колегія суддів Північного апеляційного госпсуду столиці відмовила ПрАТ “Центрелеватормлинбуд” у задоволенні апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції.

Йдеться про повернення у власність міської громади Києва частини садиби Терещенків. Ще у березні 2025 року Госпсуд столиці скасував реєстрацію права власності за ПрАТ на приміщення площею 158 кв.м, виведене з власності киян ще у 2008 році, причому тривалий час будівля перебувала у занедбаному стані, й візуально доводилася до занепаду. Після цього колишні вже власники подали апеляційну скаргу, яку й завернула нині колегія з трьох суддів – Сергій Станік, Сергій Сотніков і Олег Остапенко.

“Не буду приховувати, що, беручи до уваги нюанси судового процесу, ми готувалися до гіршого. А тому були приємно здивовані та зраділи неймовірно”, – зауважила у дописі Олена Терещенко.

Тепер, каже вона, представники ПрАТ “Центрелеватормлинбуду” ще можуть подати касаційну скаргу. Ба більше, вони майже напевно це зроблять, оскільки бути “розлючені” рішенням суддів – відтак, наступний етап протистояння між громадою Києва й великим бізнесом невдовзі перенесеться вже до Верховного суду.

За ПрАТ стирчать “вуха” відомого бізнесмена

Будівля з 2008 року перебувала у власності ПрАТ “Центрелеватормлинбуд”. Згідно з даними YouControl, ця компанія належить резидентці Швейцарії Оксані Палиці – а це колишня дружина Ігоря Палиці, нардепа з Волині й екс-бізнес-партнера Ігоря Коломойського. У Верховній Раді ІХ скликання він створив і очолював депутатську групу “За майбутнє”, яку іронічно називали “За Майбах!” через концентрацію у ній депутатів-мільйонерів та представників бізнесу, втім, пізніше передав керівництво нардепу Тарасові Батенку.

Складно сказати, чи досі Оксана Палиця одружена з політиком: дані про розлучення є з 2002 року, але є велика доля вірогідості того, що це зробили фіктивно. Відтак, насправді будівлю у середмісті Києва втратив Ігор Палиця – власник гірськолижного курорта “Буковель”, НПК-Галичина у Дрогобичі, “Нафтохіміка Прикарпаття”, Санрайз-готеля, Укрінвестторгбуда та ще 30 більших чи менших компаній.

УЦР і Директорія: чим знаменита садиба Терещенків

Садиба із номером 34 на Бібіковському бульварі (так раніше називався бульвар Тараса Шевченка) була побудована у 1874-1875 роках за проєктом архітектора Вальдемара Краузе у стилі венеціанської неоготики. Її першою власницею була Феліція Модзелевська, а згодом будинок перейшов до відомої родини Терещенків. Після придбання маєтку Іваном Терещенком він був розширений та доповнений двоповерховим флігелем.

У 1917-1918 роках частина помешкань садиби використовувалась для урядовців Української Центральної ради та Міністерства шляхів сполучення УНР. Саме у її приміщеннях обирали склад Директорії УНР. Після 1918 року націоналізований особняк використовувався як житловий, а з 1984 року як адміністративний будинок. Садиба і флігель перейшли у приватну власність всупереч закону, що забороняє приватизовувати об’єкти культурної спадщини, впродовж 2006-2008 років.

Відтоді власник не провів реставрацію пам’ятки й не опікувався збереженням садиби – у підсумку вона стала аварійною й почала руйнуватися. А будівля ця не лише зберегла свою унікальну архітектуру, а й є частиною історії Києва. Описуючи маєток, краєзнавці Ольга Друг та Дмитро Малаков зазначали, що садиба практично повністю збереглася, включаючи парадний особняк, флігель та внутрішнє подвір’я.

Поділитися у соцмережах:
Активісти району
І ні в чому собі не відмовляйте – Кабмін дав Києву 2 млрд грн з 15, які той просив

Уряд додатково спрямував столиці 2 млрд грн на план стійкості – захист інфраструктури та резервне теплопостачання перед зимою 2026/2027 Кабмін дав Києву 2 млрд замість 15. Фото: t.me/svyrydenkoy Кабінет Міністрів виділив Києву додаткові 2 млрд грн на реалізацію плану стійкості – хоча столиця розраховувала отримати від держави щонайменше 15 млрд. …

Поділитися у соцмережах:
Активісти району
Зростання тарифів на проїзд це ведмежа послуга для Кличка – перший мер Києва Косаківський

Рішення про різке, у 3,7 рази зростання тарифів на громадський транспорт у Києві стане однією з найбільших помилок з боку Віталія Кличка, переконаний міський голова та очільник КМДА у 1995-1997 роках Леонід Косаківський переконаний, що Кличка старанно підштовхують до такого непопулярного рішення Рішення про різке, у 3,7 рази зростання тарифів …

Поділитися у соцмережах:
Активісти району
У Києві перебудують з нуля шляхопровід на Харківському шосе – є ідея його розширити

У Києві можуть почати перебудову ще одного шляхопроводу, розташованого над залізничними коліями на Харківському шосе в Дарницькому районі міста Шляхопроводу невдовзі виповниться 80 років, за київськими мірками, він є глибоким дідусем У Києві можуть почати перебудову ще одного шляхопроводу, розташованого на Харківському шосе в Дарницькому районі міста. Споруда розташована над …

Поділитися у соцмережах: