Будинок київського бургомістра на Подолі хочуть накрити скляною оранжереєю

Активісти району

Одну з найстаріших архітектурних пам'яток Подолу, будинок київського бургомістра Кисилівського по вул. Григорія Сковороди, активно готують до реставрації, і одне з архітектурних бюро вже створило проєкт

Будинок бургомістра Кисилівського планують відреставрувати, архітектори вже показали перший проєкт. Фото: Національна спілка архітекторів України

Одну з найстаріших архітектурних пам’яток Подолу, будинок київського бургомістра Кисилівського по вул. Григорія Сковороди, активно готують до реставрації. Восени 2025 року пам’ятку прибирали від сміття під час масштабної толоки. А тепер у Мережу виклали проєкт реставрації споруди: її хочуть “осучаснити”, накривши дворовий фасад скляним павільйоном, схожим на оранжерею чи велику теплицю.

Проєкт реконструкції будинку київського бургомістра Кисилівського оприлюднили на Facebook-сторінці Національної спілки архітекторів України. Його подали на огляд-конкурс Премії НСАУ в номінації “Реставрація (Проєкт)”. Авторами є архітектори Володимир Дербеньов, Віктор Васянович і Юлія Клименко із АКБ “Лідер”.

Згідно із проєктом, у підвальному поверсі передбачено створення експозиційних приміщень для виставок, а також залів для проведення семінарів, лекцій тощо. На І-му та ІІ-му поверхах будівлі передбачені офісні приміщення. Але головна “фішка” – велике скляне накриття дворового фасаду. Справа у тому, що на ньому збереглася цегляна кладка різних періодів – архітектори пропонують підкреслити це, накривши фасад скляним павільйоном, зовні дещо схожим на оранжерею.

Проєкт реставрації будинку Кисилівського, вид збоку. Ілюстрація: Національна спілка архітекторів України

Архітектурний проєкт вже помітили у Державному історико-архітектурному заповіднику “Стародавній Київ”. Історики виклали проєкт на сторінці у Facebook, аби поцікавитись думкою киян про саме таку реконструкцію пам’ятки. І зауважили, що будинок останнього київського війта (бургомістра) Григорія Кисилівського, який тривалий час стояв закинутим, вже активно готують до реставрації.

“За ініціативою ДІАЗ “Стародавній Київ” та ГО “Україна Інкогніта” тут відбулася толока з прибирання пам’ятки та очищення її від мотлоху. Головну частину робіт виконала ГО “Сміливі відновлювати”. Комунальні служби надали техніку – трактор і самоскид, а співробітники КНМЦ працювали до обіду, розчищаючи територію”, – нагадали у ДІАЗ “Стародавній Київ”.

Пам’ятка архітектури по вул. Григорія Сковороди, 9Б є унікальною для Києва: це одна з ранніх цегляних житлових будівель у стилі класицизму. Її звели ще до періоду масового застосування затверджених зразкових проєктів 1809–1812 років. Найцікавіша її особливість – орієнтування вздовж траси вулиці, якої немає вже понад 200 років: цегляна споруда пережила Велику пожежу 1811 року, після якої старі вулиці вже не стали відновлювати, проклавши замість них сучасні. Тому, кажуть у ДІАЗ, будівлю часто називають “Останцем” – вона остання з попереднього планування Подолу.

Проєкт реставрації будинку Кисилівського, фасад. Ілюстрація: Національна спілка архітекторів України

Садиба спершу належала заможному купцю Івану Кисилівському (1745–1813), який був київським бурмистром. Його син Григорій теж відзначився у міському самоврядуванні: він посідав різні посади в магістраті й у 1815 році, як і батько, став бурмистром Києва. Востаннє будівлю реставрували на початку 1990-х: тоді відновили її первісний вигляд.

“Він двоповерховий, із підвалом, цегляний, прямокутний у плані, з двоповерховою прибудовою на тильному фасаді, де розміщено сходову клітку та вхідний тамбур. Критий вальмовим дахом із бляшаною покрівлею та трикутними слуховими вікнами. Перекриття підвалу – цегляні склепіння, верхніх поверхів – пласкі дерев’яні”, – зауважили у ДІАЗ “Стародавній Київ”.

Толоку з прибирання сміття у будинку Кисилівського провели у жовтні 2025-го

Нагадаємо, у жовтні 2025 року Інформатор розповідав, що у Києві містян кликали на толоку до будинку останнього київського війта, або бургомістра, Григорія Кисилівського. Це одна з найстаріших споруд столиці, яка, до того ж, постраждала від жовтневих атак РФ. Тож, кияни влаштували толоку, аби бодай прибрати уламки і сміття з його подвір’я.

А ще, ми розповідали, що у столиці планують відреставрувати будинок Київського війта на вул. Костянтинівській 68. На ремонт історичної кам’яниці на Подолі виділено 3,1 млн гривень. Усі роботи планували провести до кінця 2025 року.

Поділитися у соцмережах:
Активісти району
Будуть кадрові рішення – в КМДА таки згодують директора БСП ветеранам і активістам

У Департаменті охорони здоров'я КМДА проводять перевірку діяльності КНП "Київська міська клінічна лікарня швидкої медичної допомоги": обіцяють, що будуть і кадрові, й управлінські рішення Т.в.о. директора "лікарні БСП" Віктор Дорош, найімовірніше, позбудеться посади після скандалу У Департаменті охорони здоров’я КМДА проводять перевірку діяльності КНП “Київська міська клінічна лікарня швидкої медичної …

Поділитися у соцмережах:
Активісти району
Кличку передали вітання з Кабміну – кажуть, Київ досі не затвердив План стійкості на зиму

Віцепрем'єр Олексій Кулеба висловив серйозні зауваження до столиці: комплексний документ підготовки до зими досі без затвердження та чітких графіків Уряд виділив Києву гроші на підготовку до зими – але водночас зробив місту публічне зауваження. згідно з планом стійкості Києву перекинуть 2 млрд грн – утричі менше, ніж місто просило, і …

Поділитися у соцмережах:
Активісти району
Поліцейські провели рейд Троєщиною й покарали водіїв за стоянку на місцях для осіб з інвалідністю

У Деснянському районі столиці провели рейд спільно з ветеранами: на порушників склали адмінматеріали за ч. 6 ст. 122 КУпАП, грошове стягнення від 1020 до 1700 грн. У поліції нагадали: мета таких заходів – забезпечити реальну доступність спеціальних паркомісць для тих, хто їх потребує Столичні правоохоронці провели відпрацювання щодо дотримання водіями …

Поділитися у соцмережах: