Кияни рятують садибу Сидорова від забудови: самі розробили документи про об’єкт спадщини

Активісти району

126-річна садиба заможного селянина Йосипа Сидорова, що на подільському Ярвалу, палала тричі за рік: її намагається знести забудовник, аби звести замість неї 9-поверховий житловий комплекс

Дмитро Перов показав, як передає до профільного Департаменту КМДА картку виявлення об'єкту спадщини за адресою "Ярвал, 21Д". Фото: Facebook Дмитро Перов

Активісти-пам’яткоохоронці підготували для Департаменту охорони культурної спадщини КМДА пакет документів на садибу Йосипа Сидорова, що на київському Ярославовім Валу. Історична 126-річна будівля горіла рівно місяць тому, і, як писав Інформатор, ділянку землі під нею вже виставили на продаж. Тепер в посадовців буде привід надати споруді статус нововиявленого об’єкту культурної спадщини, а згодом – і пам’ятки архітектури.

Про це повідомив у Facebook відомий київський активіст, пам’яткоохоронець Дмитро Перов. Він нагадав, що у ніч на 9 грудня 2025 року садиба Сидорова, що на Ярославовім Валу, 21Д запалала – і що це саме історичний будинок 1900 року побудови. Причини займання, каже він, і досі встановлює Нацполіція, а саму справу розслідує Київська прокуратура.

“Переглянувши Перелік обєктів культурної спадщини по м. Києві – я зрозумів, що там будівлі поки немає. Тож, ми підготували картку виявлення обʼєкту культурної спадщини та надали її на розгляд до ДОКС КМДА”, – зауважив Перов.

Пам’яткоохоронець додає: є надія на те, що картку виявлення об’єкту розглянуть оперативно. Тоді вже найближчим часом будівля отримає охоронний статус пам’ятки, і палити її вже не буде жодного сенсу (тим паче – зносити: це буде вже кримінально караним діянням). Поки що, втім, оголошення про продаж земельної ділянки із “нежитловими приміщеннями” на ній не прибрано із рієлторських майданчиків.

Зауважимо, що садиба селянина Йосипа Сидорова була зведена 1900 року. Як розповів Перов, головна будівля всередині була декорована ліпниною, мала комин і декілька печей. А ще, крім головної будівлі, до її складу входили ще аж 5 споруд – житлові, господарські флігелі, підсобні приміщення.

“Після націоналізації у 1921 році садиба тривалий час перебувала в комунальній власності. Тут розміщувалися адміністрація та секретаріат райвиконкому, пошта, відділ податкової”, – розповів Перов про будівлю.

Забудовники заходилися “патрати” історичні будинки на Ярвалу: за 2025 рік було кілька випадків

Нагадаємо, Інформатор писав про те, що у Києві у ніч на вівторок, 9 грудня 2025 року горіла чергова історична будівля. Йдеться про одноповерхову садибу Йосипа Сидорова 1900 року побудови, що на Ярославовім Валу. Зауважимо, що за останній місяць ця пожежа – вже третя за цією адресою, а ділянку під спорудою вже виставили на продаж із проєктом “реконструкції” садиби у 9-поверховий багатофункціональний комплекс.

А ще раніше ми розповідали, що на Ярославовому Валу у Києві тривають підготовчі роботи до так званої “реставрації” Будинку з Хлібною лавкою, історія якого триває з 1863 року, але може закінчитися через знищення будівлі. Кияни ж вимагають зняти будівельну завісу з будинку від її власника, який проігнорував усі приписи щодо демонтажу риштувань і продовжив роботи.

Поділитися у соцмережах:
Активісти району
Дражливе питання – від Київради вимагають внести до нового Статуту столиці райради

У громадських радах міста стверджують: без цього елементу децентралізації, що мав би повернути владу в райони, сенсу в "Конституції для киян" не буде Київрада вже намагалася повернути райради – напередодні великого вторгнення, на початку лютого 2022-го: на фото – депутати зустрічають Миколу Тищенка (на трибуні), що опонував ідеї. Фото: Дінара …

Поділитися у соцмережах:
Активісти району
І ні в чому собі не відмовляйте – Кабмін дав Києву 2 млрд грн з 15, які той просив

Уряд додатково спрямував столиці 2 млрд грн на план стійкості – захист інфраструктури та резервне теплопостачання перед зимою 2026/2027 Кабмін дав Києву 2 млрд замість 15. Фото: t.me/svyrydenkoy Кабінет Міністрів виділив Києву додаткові 2 млрд грн на реалізацію плану стійкості – хоча столиця розраховувала отримати від держави щонайменше 15 млрд. …

Поділитися у соцмережах:
Активісти району
Зростання тарифів на проїзд це ведмежа послуга для Кличка – перший мер Києва Косаківський

Рішення про різке, у 3,7 рази зростання тарифів на громадський транспорт у Києві стане однією з найбільших помилок з боку Віталія Кличка, переконаний міський голова та очільник КМДА у 1995-1997 роках Леонід Косаківський переконаний, що Кличка старанно підштовхують до такого непопулярного рішення Рішення про різке, у 3,7 рази зростання тарифів …

Поділитися у соцмережах: