Майбутнє ТЕЦ-4 у Києві: є 5 варіантів, серед них індивідуальні котли у кожну квартиру – фахівець

Активісти району

Директор Інституту міста Олександр Сергієнко перелічив усі доступні варіанти з відновлення чи заміни ТЕЦ-4, що опалювала Дарницю й Дніпровський район: серед найекзотичніших пропозицій встановлення електро- та газових котлів поквартирно

Олександр Сергієнко каже: варіант з націоналізацією завідомо провальний, зате є можливість замінити ТЕЦ-4 на Дарниці

Існує декілька варіантів відновлення Дарницької ТЕЦ у Києві. Відбудову можна залишити її власнику, нардепу колишніх скликань Анатолію Шкрібляку. Фінансувати роботи можуть також рахунком державного й міського бюджетів, але “націоналізація” в будь-якому форматі неприйнятна, оскільки буде оскаржуватись власником у Лондонському суді. Зрештою, її можна й не відновлювати, тоді є одразу кілька варіантів.

Аналіз законодавчих та фактичних можливостей відбудови ТЕЦ-4 та відновлення теплопостачання мешканцям Дарницького й Дніпровського районів Києва зробив у матеріалі для Дзеркала тижня юрист, директор аналітико-дослідницького центру “Інститут міста” Олександр Сергієнко. Інформатор вже розповідав, що ТЕЦ-4 перебуває у приватній власності, і повідомляв, що ТОВ “Євро-Реконструкція” навіть почала роботи з відновлення. Втім, Сергієнко досить чітко аргументує: чекати на те, що саме власник відбудує потужності з виробництва теплової енергії на власній ТЕЦ, – марна справа.

“На поверхні лежать кілька варіантів (відновлення). Перший — залишити питання відновлення ТЕЦ на совісті власника, Анатолія Шкрібляка, з надією, що він це зробить. Зрозуміло, що сподіватися на цей варіант можуть лише марсіани, які жодного дня не жили в сучасній Україні”, – вважає директор Інституту міста.

Другим варіантом є відновлення державним та місцевим бюджетами. Це, зауважує автор, принесе невимовну радість власнику, оскільки будь-які розмови про націоналізацію при цьому будуть недоречними: будь-який суд (власник живе у Лондоні, тож, ймовірно, подасть позов саме там) визначить порушення права власності, як неприйнятну дію, й скасує її.

Третій варіант – не відновлювати Дарницьку ТЕЦ, а замість неї звести десяток теплових станцій середньої потужності. Вони змогли б замінити 1080 Гкал/год теплової потужності від великої ТЕЦ. Однак реалізація проєкту триватиме значно довше, ніж 6-8 місяців, що лишилися у киян до початку наступного опалювального сезону.

Четвертий — забезпечити 1100 будинків мінікотельнями, які нашвидкуруч встановити у дворах чи на дахах багатоповерхівок. Вочевидь це більш реалістичний варіант, хоча так само вочевидь — вкрай витратний”, – зауважує автор.

Існує ще п’ятий, екзотичний, варіант: у кожній квартирі встановлювати газові чи електричні котли. Але питань, фінансових, організаційних, технічних – буде безліч. Хоча такі прецеденти в Україні вже мали місце, зауважує автор. Навіть під Києвом є житлові масиви, де в кожній квартирі — індивідуальний газовий котел, хоча витяжка спільна, на дах, що убезпечує жильців від дихання продуктами згорання від сусідів знизу та з боків.

Кличко впевнений: замінити ТЕЦ-4 неможливо, а фахівці радять її націоналізувати

Нагадаємо, раніше Інформатор писав, що у Києві стало руба питання про майбутнє Дарницької ТЕЦ, або ТЕЦ-4, що зазнала критичних вражень під час ворожого удару балістичними ракетами у ніч на 3 лютого 2026 року. Одним з них фахівці побачили націоналізацію: експерт Сергій Макогон вважає, що власник не зацікавлений у витратах на ремонт.

Також зауважимо, що 11 лютого 2026 року сам Віталій Кличко заявляв, що замінити великі ТЕЦ на когенераційні установки й котельні неможливо. При цьому він посилався на фахову нараду – “Раду з енергетичної безпеки та стійкості”, яку провів напередодні.

ІНФОРМАТОР-КИЇВ НА FACEBOOK

Найважливіше про Київ та для киян ПІДПИСАТИСЯ!

Поділитися у соцмережах:
Активісти району
На Подолі екснардеп Бродський зводить ЖК замість дитсадка – землю отримав за схематозом

На Подолі у столиці днями стартувало будівництво ЖК на місці дитсадка №66 "Якірець", що колись був на балансі Київського річкового порту Будівля точно є дитячим садочком – на фото вона ще за часів функціонування й у 2015 році, коли її вже оточили будівельним парканом "під знесення" На Подолі у столиці …

Поділитися у соцмережах:
Активісти району
Будуть кадрові рішення – в КМДА таки згодують директора БСП ветеранам і активістам

У Департаменті охорони здоров'я КМДА проводять перевірку діяльності КНП "Київська міська клінічна лікарня швидкої медичної допомоги": обіцяють, що будуть і кадрові, й управлінські рішення Т.в.о. директора "лікарні БСП" Віктор Дорош, найімовірніше, позбудеться посади після скандалу У Департаменті охорони здоров’я КМДА проводять перевірку діяльності КНП “Київська міська клінічна лікарня швидкої медичної …

Поділитися у соцмережах:
Активісти району
Кличку передали вітання з Кабміну – кажуть, Київ досі не затвердив План стійкості на зиму

Віцепрем'єр Олексій Кулеба висловив серйозні зауваження до столиці: комплексний документ підготовки до зими досі без затвердження та чітких графіків Уряд виділив Києву гроші на підготовку до зими – але водночас зробив місту публічне зауваження. згідно з планом стійкості Києву перекинуть 2 млрд грн – утричі менше, ніж місто просило, і …

Поділитися у соцмережах: