На Старокиївській горі зріс будівельний паркан – таки хочуть будувати гончарну Академію

Активісти району

Бенефіціаром будівництва може бути колишній нардеп від Партії регіонів, нині член Наглядової ради НБУ Василь Горбаль: зв'язки простежуються між ним та бенефіціаром ТОВки, що зазначена, як забудовник

На схилі Старокиївської гори виріс будівельний паркан із старим добрим інформаційним щитом про "Академію гончарного мистецтва"

У Києві на Подолі з’явився зелений будівельний паркан біля самого узніжжя сходів, що ведуть до вул. Гончарної з Пейзажної алеї. Саме там ще в лютому 2024-го міська влада анонсувала проєкт побудови Академії гончарного мистецтва – із музеєм, оглядовим майданчиком і програмами для реабілітації військових. Втім, насправді – за документами – забудовник може звести там житловий будинок “з об’єктами соціально-громадського призначення”, а місцеві мешканці підозрювали: ще й із рестораном.

Зелений будівельний паркан помітив днями біля узніжжя сходів з Пейзажної алеї кореспондент Інформатора. За парканом – поки не будівельний паспорт, а лише інформаційний щит із написом: “Створення оглядових майданчиків в складі адміністративної будівлі “Академія гончарного мистецтва”. Зазначена й точна адреса майбутнього будівництва: вул. Гончарна, 19.

Зауважимо одразу: поки йдеться лише про одну сторону паркану, який навіть не було завершено. Забудовник немовби тестує громадську думку киян – звів лише зелену “стінку”, перевіряючи, чи не вибухне місто протестами. А в проєкті, що його пропонують киянам, цікаво рішуче все – від особи забудовника, колишнього “регіонала”, і аж до самої будівлі, яка буде “академією”, схоже, лише на папері.

Два проєкти одного будинку: на першому – “актуальний”, станом на 2024-й рік, на другому – зразка 2016 року, “завернутий” особисто Кличком

Історія проєкту забудови на Гончарній, 19 почалася давно. Ще у 2016-му інвестор показав тут проєкт будинку, який, нібито, “завернув” особисто Віталій Кличко: бетонна 7-поверхівка зруйнувала б лінію вулиці й стала архітектурною домінантою. А саме ця локація, зауважимо, є “початком” давнього Києва – на Старокиївській горі були перші поселення у місті.

Вже в лютому 2024-го інвестор показав новий проєкт, створений “залученим іноземним архітектором у якості консультанта”. На візуалізації видно скляну двоповерхову будівлю, що мовби “обіймає” схили пагорба. А “родзинкою” мала б стати участь приватної компанії з числа майстрів-гончарів KUST: вони мали б, за задумом, розробляти програми для реабілітації ветеранів з ПТСР та громадян з інвалідністю.

Тоді ж майстер-кераміст Віктор Кущенко (власник KUST) підтвердив – дійсно, має намір співпрацювати. З кумедного: коли Інформатор дослідив сторінку студії, знайшов там, зокрема, послугу з проведення занять з гончарного мистецтва – а одною із опцій було створення цілком функціональних бонгів (це пристрої, за допомогою яких споживають марихуану). Майстерня Кущенка навіть пропонувала “ліпити один бонг на двох”.

Такий самий інформаційний щит вже встановлювали у 2024-му; а ще, майстри-гончарі з майбутньої Академії пропонували ліпити… бонги для куріння марихуани

Та найцікавішою в цьому проєкті є все ж особа забудовника. Ділянку планує освоїти ТОВ “Фундація “Якісне житло”, вона отримала ділянку від “Київміськбуду-1” ще у 2006 році. Згідно з даними YouControl, його бенефіціаром є Володимир Глуханюк – у соцмережі LinkedIn є дані про архітектора з Дніпра з таким іменем. Той-таки Глуханюк був кінцевим бенефіціарним власником ще однієї ТОВки, “Буд-Ресурс”, яку часто пов’язують з відомим українським політиком – з дуже токсичної партії.

Це політик Василь Горбаль, екс-банкір (націоналізований нині “Укргазбанк”), народний депутат від Партії регіонів, причому, тричі: у IV, V та VI скликаннях (хоч і постраждав від такого “політичного мезальянсу”, за президентства Януковича його рідний брат опинився за гратами). При Порошенкові реабілітувався, нині вже покійний голова Закарпатської ОДА (а також “вічний” депутат Верховної Ради й правоохоронець) Геннадій Москаль взяв його до себе радником. Нині ж Горбаль є членом Наглядової ради НБУ. Власне, з його прізвищем пов’язує забудову вул. Гончарної й журналіст-розслідувач Володимир Бондаренко.

Зауважимо також, що ще у 2023-му кияни протестували проти забудови вул. Гончарної – причому, петиція про недопущення будівництва на схилі Старокиївського пагорба набрала необхідні для розгляду голоси. Тоді “зраду” побачили в тому, що схили гори є важкодоступними, особливо для ветеранів, що мають інвалідність (люди на милицях чи протезах взагалі навряд чи зможуть дістатися до будівлі, де їх мають “реабілітувати”). Нині, майже напевно, протести вибухнуть із новою силою.

У КМДА зупинили роботи на місці Поліцейської дільниці – помітили зраду, коли було запізно

Нагадаємо, в грудні 2025-го Інформатор писав, що у КМДА після суспільного розголосу нарешті помітили будівництво, що ведуть на місці історичної Поліцейської дільниці 1902 року побудови. Днями ми повідомляли, що у пров. Цимлянському на Подолі забудовник риє котлован, облаштовує бетонні палі й зводить підпірну стіну зі сторони схилу. Посадовці видали Припис, зобов’язавши забудовника негайно припинити будь-які будівельні роботи, що не були погоджені у історичній зоні столиці.

А ще, ми розповідали, що мешканці ж/м Оболонь у Києві по вулиці Північній, 4-Г у четвер, 4 квітня 2024 року, звернулися до Київради з проханням зупинити будівництво храму у сквері. Поруч з будівельним майданчиком знаходиться дитячий садок та поліклініка, тому мешканці району вважають, що роботи можуть загрожувати життю та здоров’ю дітей.

ІНФОРМАТОР-КИЇВ НА FACEBOOK

Найважливіше про Київ та для киян ПІДПИСАТИСЯ!

Поділитися у соцмережах:
Активісти району
І ні в чому собі не відмовляйте – Кабмін дав Києву 2 млрд грн з 15, які той просив

Уряд додатково спрямував столиці 2 млрд грн на план стійкості – захист інфраструктури та резервне теплопостачання перед зимою 2026/2027 Кабмін дав Києву 2 млрд замість 15. Фото: t.me/svyrydenkoy Кабінет Міністрів виділив Києву додаткові 2 млрд грн на реалізацію плану стійкості – хоча столиця розраховувала отримати від держави щонайменше 15 млрд. …

Поділитися у соцмережах:
Активісти району
Зростання тарифів на проїзд це ведмежа послуга для Кличка – перший мер Києва Косаківський

Рішення про різке, у 3,7 рази зростання тарифів на громадський транспорт у Києві стане однією з найбільших помилок з боку Віталія Кличка, переконаний міський голова та очільник КМДА у 1995-1997 роках Леонід Косаківський переконаний, що Кличка старанно підштовхують до такого непопулярного рішення Рішення про різке, у 3,7 рази зростання тарифів …

Поділитися у соцмережах:
Активісти району
У Києві перебудують з нуля шляхопровід на Харківському шосе – є ідея його розширити

У Києві можуть почати перебудову ще одного шляхопроводу, розташованого над залізничними коліями на Харківському шосе в Дарницькому районі міста Шляхопроводу невдовзі виповниться 80 років, за київськими мірками, він є глибоким дідусем У Києві можуть почати перебудову ще одного шляхопроводу, розташованого на Харківському шосе в Дарницькому районі міста. Споруда розташована над …

Поділитися у соцмережах: