Нехай нас спонсорують європейці: кияни просять про безоплатний проїзд у метро

Активісти району

Автор петиції, поданої на сайт міськради столиці, пропонує просити кошти на покриття потреб підземки в Європейського інвестбанку та напряму в ЄС, втім, ймовірність, що КМДА пристане на пропозицію мізерна

Станом на 22 грудня петицію про скасування оплати за проїзд у київській підземці вже підписали понад 300 містян

Кияни просять міську владу скасувати оплату за проїзд у метрополітені. Аргументів декілька: це, кажуть, посилить мобільність населення, що позитивно скажеться на економічній активності. А ще, стверджують, що це допоможе раціоналізувати “адмінвитрати” на ремонті й обслуговуванні турнікетів. Втім, як вже писав Інформатор, ця та аналогічні відозви приречені – жоден із чиновників не погодиться знизити прибутковість комунальних підприємств у столиці.

Про скасування оплати за проїзд у метро столиці кияни просять у петиції, що була зареєстрована ще 16 грудня 2025 року на сайті Київради. Її автор, Олександр Федорець, переконує, що рішення буде не лише “соціально справедливим”, але й “економічно необхідним” у часи воєнного стану. Кумедно, що він пропонує перекласти 100% витрат на бюджет міста “з подальшим пошуком компенсації через міжнародні фонди”.

Щоправда, аргументи, наведені у петиції, є досить резонними, принаймні, раніше вони вже звучали від київських політиків. Зокрема, автор каже про соціальну підтримку для малозабезпечених та ВПО, стимулювння економічної активності населення, зростання купівельної спроможності.

“Кошти, які громадяни щомісяця витрачають на проїзні, будуть вивільнені та спрямовані на споживання (купівлю товарів, оплату послуг). Це стимулюватиме місцевий бізнес, що є критично важливим для наповнення міського бюджету через податкові надходження”, – стверджує автор відозви.

Крім того, у петиції стверджується, що, скасувавши оплату, КП “Київський метрополітен” непогано заощадить на обслуговуванні турнікетів, системах валідації, касових апаратах тощо. А також дозволить перенаправити ресурси, задіяні на збір оплати, на посилення безпеки чи інші функції.

“Фінансування безоплатного проїзду є фіскальним викликом, але можливі шляхи його покриття: прямі дотації з бюджету міста, міжнародні інституції, гуманітарні фонди”, – перелічує автор можливі шляхи фінансування (просити кошти “на проїзд” пропонують у Європейського інвестбанку, ЄС тощо).

Реалізувати запровадження безоплатного проїзду пропонують шляхом голосування відповідного проєкту рішення Київрадою. А діяти, на думку автора, така норма повинна “на період дії воєнного стану та до кінця календарного року після його скасування”.

Зауважимо, що у київських реаліях зменшення цін за проїзд, чи введення безоплатного проїзду, наштовхується на природній спротив транспортників. Цьому є зрозуміле пояснення: чиновники, підписи яких стоятимуть під документами про скасування сплати, побоюються підозр від правоохоронців за суттєве зменшення доходів КП “Київський метрополітен”. Закон у цьому випадку стоїть не на сторожі потреб міста – його головним резоном є правило “зменшив дохід комунального підприємства – відповідай за наслідки”.

Про безоплатний проїзд у метро Києва вже казав депутат Київради Тарас Козак – що в цій ідеї не так

Нагадаємо, Інформатор писав, що у Київраді вже декілька разів лунали ідеї щодо запровадження безоплатного проїзду у метро столиці. Востаннє – на день народження київського метрополітену у листопаді 2025-го: тему підняв депутат Тарас Козак.

А ще, ми розповідали із посиланням на депутата Київради Андрія Вітренка, що з 2020 року у кулуарах КМДА точиться дискусія про прийняття фінансової моделі, згідно з якою міський транспорт має стати безкоштовним. Така модель діє на Мальті та в Люксембурзі, а ще – у 15 польських 10 французьких містах. В ролі локомотивів ідеї виступає низка депутатів Київради, а от очільники фінансового та транспортного департаментів КМДА, а також, природньо, – топ-менеджмент Київпастрансу та метрополітену виступають проти.

Поділитися у соцмережах:
Активісти району
На Подолі екснардеп Бродський зводить ЖК замість дитсадка – землю отримав за схематозом

На Подолі у столиці днями стартувало будівництво ЖК на місці дитсадка №66 "Якірець", що колись був на балансі Київського річкового порту Будівля точно є дитячим садочком – на фото вона ще за часів функціонування й у 2015 році, коли її вже оточили будівельним парканом "під знесення" На Подолі у столиці …

Поділитися у соцмережах:
Активісти району
Будуть кадрові рішення – в КМДА таки згодують директора БСП ветеранам і активістам

У Департаменті охорони здоров'я КМДА проводять перевірку діяльності КНП "Київська міська клінічна лікарня швидкої медичної допомоги": обіцяють, що будуть і кадрові, й управлінські рішення Т.в.о. директора "лікарні БСП" Віктор Дорош, найімовірніше, позбудеться посади після скандалу У Департаменті охорони здоров’я КМДА проводять перевірку діяльності КНП “Київська міська клінічна лікарня швидкої медичної …

Поділитися у соцмережах:
Активісти району
Кличку передали вітання з Кабміну – кажуть, Київ досі не затвердив План стійкості на зиму

Віцепрем'єр Олексій Кулеба висловив серйозні зауваження до столиці: комплексний документ підготовки до зими досі без затвердження та чітких графіків Уряд виділив Києву гроші на підготовку до зими – але водночас зробив місту публічне зауваження. згідно з планом стійкості Києву перекинуть 2 млрд грн – утричі менше, ніж місто просило, і …

Поділитися у соцмережах: