Прощавай, протезний завод: у Києві на Подолі почали велике будівництво

Активісти району

У Києві почали будівельні роботи на споруді колишнього протезного заводу, що розташований на вул. Притисько-Микільскій, і був проданий Фондом держмайна півтора роки тому

Біля головного корпусу колишнього протезного заводу вже звели риштування та будівельний паркан. Фото: Дмитро Перов

У Києві на Подолі може зникнути ще одна історична споруда. Мова про протезний завод на вул. Притисько-Микільській – її ще в лютому 2024-го придбав власник Великої Кишені та Велмарту. Нині фасад будівлі вже закрили будівельними риштуваннями: чи змінять будівлю, зведену ще у XVIII сторіччі, наразі невідомо.

Про появу будівельних риштувань на фасаді колишнього протезного заводу по вул. Притисько-Микільській, що поряд з Контрактовою площею на Подолі у Києві повідомляє пам’яткоохоронець Дмитро Перов. Він зауважив, що навколо споруди вже встановлюють будівельний паркан та риштування. Між тим, цей будинок є досить визначним для історії Києва – саме тут робив свій бізнес подільський “Дональд Трамп”.

“Це головний корпус фабрики промислового гіганта з виробництва тканин, Сави Морозова. Він був таким собі Дональдом Трампом Російської імперії кінця ХІХ ст., що скуповував найкращі промислові обʼєкти по всій імперії, розширюючи виробництво та примножуючи свої статки”, – зауважив Перов у дописі на Facebook.

Так виглядав головний корпус протезної фабрики на початку ХХ століття, коли тут ще виробляли сукно – пізніше на ньому надбудували третій поверх. Фото: Дмитро Перов

Промисловий гігант викупив цю будівлю у 1887 році. До цього вона належала парафіяльному училищу. Історія самої ділянки ще більш давня: садиба на розі вул. Фролівської та Притисько-Микільської належала Київському братству. Тут розташовувався шевський цех – одна з двох малих мануфактур Подолу, що пережила страшну пожежу 1811 р.

Шевський цех, разом з кушнірським, розташованим поряд, виникли на Подолі ще в XVIII ст. Тобто, можна говорити про історичну безперервність виробництва тут тканин тривалістю в більше як 300 років, – каже Перов.

У радянський період в будівлі на Притисько-Микільській розмітилося Київське казенне експерементальне протезно-ортопедичне підприємство. Тоді ж у будівлі надбудували третій прверх. У часи незалежності на першому поверсі, на розі двох вулиць – працювало майже культове на Подолі кафе “Фролівське”.

Нині, каже Дмитро Перов, паспорт обʼєкта за цією адресою відсутній. Але будівельники зазначили, що тут планується реконструкція. Цей процес, у розумінні поточного законодавства, дозволяє будь-які дії – аж до знесення будинку, аби був збережений фундамент. Тим паче, що Департамент охорони культурної спадщини КМДА так і не надав цій унікальній історичній будівлі жодного охоронного статусу.

Забудовник веде роботи в “Будинку з хлібною лавкою”: що з нього хочуть зробити

Нагадаємо, днями Інформатор писав, що у Києві на Подолі забудовник веде роботи у Будинку титулярного радника Кобилянського, який також відомий, як “Будинок з хлібною лавкою”. Це пам’ятка архітектури 1863 року побудови, що розташована на Ярославовім валу, вона вже не раз була предметом розслідування: її з порушенням правил реставрації історичних будівель “реконструює” ТОВ “Фер-ма”, пов’язане з Ігорем Кучеренком, другом родини Віталія Кличка. Будмайданчик напередодні затягнули будівельним сукном, яке під час буревію на вихідних зірвало вітром.

А ще, ми розповідали, що забудовник ЖК “Софія Резиденс” власним коштом відновив житловий комплекс, який був розбитий ударом ворожого Шахеда. Будинок, що розташований у Софіївській Борщагівці, зазнав значних руйнувань 7 травня 2025 року: тоді суттєво постраждав фасад будівлі, сталося загоряння між другим та третім поверхами. Втім, за літо її було повністю відновлено – а вкластися довелося забудовнику, оскільки будинок ще не був введений у експлуатацію.

Поділитися у соцмережах:
Активісти району
І ні в чому собі не відмовляйте – Кабмін дав Києву 2 млрд грн з 15, які той просив

Уряд додатково спрямував столиці 2 млрд грн на план стійкості – захист інфраструктури та резервне теплопостачання перед зимою 2026/2027 Кабмін дав Києву 2 млрд замість 15. Фото: t.me/svyrydenkoy Кабінет Міністрів виділив Києву додаткові 2 млрд грн на реалізацію плану стійкості – хоча столиця розраховувала отримати від держави щонайменше 15 млрд. …

Поділитися у соцмережах:
Активісти району
Зростання тарифів на проїзд це ведмежа послуга для Кличка – перший мер Києва Косаківський

Рішення про різке, у 3,7 рази зростання тарифів на громадський транспорт у Києві стане однією з найбільших помилок з боку Віталія Кличка, переконаний міський голова та очільник КМДА у 1995-1997 роках Леонід Косаківський переконаний, що Кличка старанно підштовхують до такого непопулярного рішення Рішення про різке, у 3,7 рази зростання тарифів …

Поділитися у соцмережах:
Активісти району
У Києві перебудують з нуля шляхопровід на Харківському шосе – є ідея його розширити

У Києві можуть почати перебудову ще одного шляхопроводу, розташованого над залізничними коліями на Харківському шосе в Дарницькому районі міста Шляхопроводу невдовзі виповниться 80 років, за київськими мірками, він є глибоким дідусем У Києві можуть почати перебудову ще одного шляхопроводу, розташованого на Харківському шосе в Дарницькому районі міста. Споруда розташована над …

Поділитися у соцмережах: