Пункт незламності: Мінрегіон досі не написав технічні регламенти встановлення генераторів в багатоквартирних житлових будинках і школах

Активісти району

В Києві продовжується скандал навколо розпіарених Президентом Володимир Зеленським “пунктів незламності”. Мер Києва Віталій Кличко каже, що вже обладнано 400 таких пунктів. Депутат Київради Ксенія Семенова та нардеп-мажоритарник Роман Грищук надають докази, що деякі “пункти незламності” досі не обладнані генераторами. Водночас стає відомо, що генератори та системи опалення (буржуйки) в закладах освіти взагалі встановлюються без відповідних технічних регламентів, оскільки Мінрегіон їх досі не розробив. Тобто директора школ та бібліотек на власний страх і ризик обладнують в своїх закладах “пункти незламності”, бо будь-яка технічна перевірка зможе виписати їм штраф за порушення правил пожежної безпеки. Терміново виправити ситуацію може тільки Президент, який доручить Кабміну негайно розробити технічні регламенти та візьме під контроль роботу своїх підлеглих – голів столичних райдержадмінімстрацій (РДА), голови КМДА та начальника КМВА.

Про це КВ стало відомо з допису в Telegram-каналі мера Києва, голови Київської міськдержадміністрації (КМДА) та заступника начальника Київської міської військової адміністрації (КМВА) Віталія Кличка, дописів на Facebook-сторінках депутата Київради Ксенії Семенової та київського нардепа-мажоритарника Романа Грищука (обидва від “Слуги народу”, обидва від Солом’янки), а також допису на Facebook-сторінці Олексія Тихонова, радника заступника голови Київської міськдержадміністрації (КМДА) з питань ЖКГ Петра Пантелєєва.

ВІталій Кличко в своєму Telegram-каналі повідомив, що в Києві облаштовані та працюють понад 430 пунктів обігріву, а на випадок надзвичайної ситуації оперативно розгорнути ще понад 100 пунктів. 

“Місто забезпечило понад 400 генераторів для роботи цих пунктів. Ще близько 100 генераторів надали волонтери та благодійні організації. Також незабаром місто отримає 12 пересувних модульних котелень, які замовило спеціально під пункти обігріву”, – сказав мер столиці.

Він також відповів на звинувачення з боку керівника парламентської фракції “Слуги народу” Давида Арахамії, ще велика кількість “пунктів незламності” в Києві не готові приймати людей.

Читайте: Пункт незламності: влада Києва не підготувала столицю до блекаутів

“Я не хочу, особливо в нинішній ситуації, вступати в політичні баталії… Та зазначу, що маніпулювати не треба! Оскільки дивним виглядає: коли вчора я їздив перевіряти роботу пунктів, зустрічав народних депутатів від партії влади. І вони в приватній розмові мені говорять, що всі пункти, де вони побували, відкриті і працюють. А потім постять якісь незрозумілі фото. Це виглядає, м’яко кажучи, негарно. Як для українців, так і для наших іноземних партнерів”, – наголосив Кличко.

Критика з боку “Слуг народу” не вщухає

Трохи пізніше депутат Київради Ксенія Семенова та нардеп-мажоритарник Роман Грищук за результатами візитів в “пункти незламності” розповіли, що деякі такі пункти закриті, в деяких досі не встановлені генератори.

“Генератор в коробці, яким ніхто не знає, як користуватись і чим його заправляти… Коли два роки поспіль ми змушували відкривати на вокзалі пункти обігріву, попри бажання і нерозуміння мерії, навіщо тепло для безхатченків, то це теж, виявляється, була політична боротьба. Завтра починається важкий тиждень. Всі очікують нових атак російських терористів і повторення блекауту середи. Пункти незламності, обігріву, зарядки телефонів стануть критично важливі”, – написав Роман Грищук.

Ксенія Семенова опубліковала відео, на якому вона через домофон спілкується з охоронцем “пункту незламності” в СШ №22 (Солом’янський район), який через вихідний день зачинено, і в якому також досі не встановлено генератор.

“Може реально генератор в пакеті – це пункт обігріву? Може реально 400 пунктів по Києву працюють? Може це відео з 22 школи, яку Кличко рік тому відкривав, я змонтувала?… Ми доробимо пункти. Не завдяки меру, а всупереч”, – повідомила депутат Київради.

Раніше  Ксенія Семенова оприлюднила лист директорки Департаменту охорони здоров’я КМДА Валентини Гінзбург від 25 листопада з вимогою до керівників закладів охорони здоров’я невідкладно створити мінімальні тижневі запаси питної і технічної води, дизелю/бензину, мастильних матеріалів для генераторів, лікарських засобів і медичних матеріалів.

Валентина Гінзбург жодним чином не пояснила в цьому листі, за яким механізмом та за які гроші керівники закладів охорони здоров’я повинні невідкладно закупити паливо, воду та медикаменти.

Нормативно-законодавчий анамнез

Та ситуація виявилась значно гіршою та масштабною, ніж безлад з “пунктами незламності” в Києві. Міністерство розвитку громад та територій (Мінрегіон) досі не розробило технічні правила встановлення в школах пунктів опалення (буржуйок) і генераторів, зберігання в закладах навчання паливно-мастильних і інших легкозаймистих матеріалів.

Тобто, директор чи директорка будь-якого в Україні школи чи дитячого садочка, які встановлюють у себе в приміщеннях пункти обігріву, роблять це поза межами закону і будь-яка технічна інспекція може виставити їм претензії та виписати штраф за порушення правил технічної безпеки, яких насправді взагалі не існує. Це стало зрозуміло з допису на Facebook-сторінці радника заступника голови КМДА з питань ЖКГ Олексія Тихонова. 

“Якщо ви запитаєте у мене, а який порядок встановлення та використання буржуйки у закладах освіти, то я не зможу вам відповісти. Тому що Кабмін такого порядку не розробляв. Який порядок встановлення та використання генератора у закладах освіти, коли ви його купили без проєкту та без експертизи? Кабмін такого не розробляв… А той факт, що всі будинки роблять ці пункти обігріву з порушеннями всіх правил безпеки, але все одно роблять?”, – повідомив спеціаліст в сфері ЖКГ.

Він нагадав, що досі є кримінальне покарання за рубку дров – від трьох до п’яти років, а, якщо рубка лісу вдвох і більше – до восьми років позбавлення волі. “Хтось у державі думає, що людям робити там, де дрова – то єдине, чим можна обігріватися? Де наши органи центральної влади та розроблені інструкції як та що робити?”, – запитує Олексій Тихонов.

Він жорстко нарікнув на дії Нацполіції, яка “не вилазить з органів місцевого самоврядування та комунальних підприємств” і, серед іншого, задає питання: чому так довго немає генераторів.

“Щоб встановити генератор для приміщення, потрібен тендер на проєкт. Потім проєктування. Потім експертиза. Потім тендер на будівельно-монтажні роботи. Самі будівельно-монтажні роботи”, – пояснив радник заступника голови КМДА з питань ЖКГ.

Орієнтовні розрахунки  вказують, що коли йти за законною процедурою, “пункти незламності” в київських школах, дитячих садочках, бібліотеках тощо будуть створені у кращому випадку аж влітку наступного року, бо тільки підготовчий етап встановлення генератора, без будівельно-монтажних робіт, займе від 120 до 200 днів:

– тендер на проєкт – від 30 до 55 діб;

  • створення проєкту – 30 діб;
  • експертиза проєкту –  30 діб (проста), 60 діб (комплексна);
  • тендер на проєкт будівельно-монтажних робіт – від 30 до 55 діб;
  • будівельно-монтажні роботи.

“Як ви думаєте, коли гроші за роботи отримає підрядник? То де інструкції Кабміну?, – запитав Олексій Тихонов.

Крім того, в закладах освіти заборонено зберігати паливно-мастильні матеріали для генератора.

Тому  задає питання Мінрегіону та всьому Кабінету міністрів: співробітники шкіл, щоб підтримувати роботу генераторів, будуть вимушені в будь-який час за будь-яких-погодних умов бігти з каністрою до найближчої АЗС?

Політичний анамнез

За словами джерел  в профільному комітеті Верховної Ради та органах місцевого самоврядування, така катастрофічна ситуація склалася внаслідок того, що в команді Президента Володимира Зеленського немає жодного притомного фахівця з питань ЖКГ. Тому немає кому запитати в Мінрегіона за безлад, поставити чиновникам завдання та проконтролювати його якісне виконання.

“Навіть [голова комітету ВР з питань енергетики та ЖКГ] Андрій Герус (фракція “Слуга народу”, – ) розуміється тільки на вугіллі і більше ні на чому”, – сказав  на правах анонімності представник одного з місцевих органів самоврядування.

Таким чином проблема з запуском “пунктів незламності” в Києві та всій Україні набуває системного драматизму.

Щодо Києва  має вкотре нагадати. Голів райдержадміністрації в столиці та голову КМДА призначає й звільняє Президент. Так само Президент призначає і звільняє голову КМВА, який з 1 березня є керівником Києва і в підпорядкуванні котрого перебуває вся КМДА. Зараз начальником КМВА є генерал-полковник Сергій Попко, несподіване призначення якого викликало багато розмов, пліток та чуток політичного штибу.

Тобто зараз саме від Президента Володимира Зеленського залежить доля “пунктів незламності” в Києві. Саме він має всі повноваження навести лад в керуванні столицею. Також тільки Президент в поточній політичній ситуації може та мусить дати невідкладне завдання Кабміну, щонайменше, негайно розробити та затвердити:

  • технічні регламенті встановлення генераторів в житлових будинках, закладах освіти, зберігання там паливно-мастильних матеріалів;
  • зміни до законів щодо рубки лісу;
  • зміни до правил закупівель.

Ще краще, щоб глава держави врешті відійшов від звичної йому моделі призначати на відповідальні посади знайомих і тому зручних людей, а надати перевагу фахівцям і спеціалістам. Бо тільки фахівці та спеціалісти, яким абсолютно байдужі політичні рейтинги, зможуть нормально вирулити з кризової ситуації, яка склалась навколо життєво необхідних всім громадянам “пунктів незламності”.

В іншому випадку, PR Володимира Зеленського та його Офісу на “пунктах незламності” виллється в масштабні проблеми для багатьох людей і у свій час боляче вдарить по амбіціям голови держави та його команди.

Нагадаємо, з третього листопада Мінрегіон очолює в.о. міністра Василь Лозинський. Його попередника Олексія Чернишова парламент звільнив з міністерської посади за власним бажанням, а уряд призначив головою правління НАК “Нафтогаз України”. Чернишов очолював Мінрегіон з 4 березня 2020 року.

На початку листопада стало відомо, що в рамках скорочення кількості міністерств та, ймовірно, державних службовців, що в них працюють, планується приєднати Мінрегіон до Мінінфраструктури. Ця ініціатива спричинила публічну критику з боку фахівців. Джерела КВ в сфері ЖКГ також вважають цю ініціативу безглуздою, бо через такє об’єднання робота з розвитку громад та унормування галузевої правової бази взагалі зупиняться.

Втім, Мінрегіон і зараз робить більше шкоди, ніж користі. Зокрема,  неодноразово писала про заступницю міністра Мінрегіона Наталію Козловську, яка спільно з головою партії “Слуга народу” Оленою Шуляк проштовхує в інтересах великих забудовників чисельні містобудівні та будівельні законопроєкти й нормативні акти.

Поділитися у соцмережах:
Активісти району
Як пенсіонерам-ВПО пройти ідентифікацію: покрокова інструкція

Пенсіонери, які зареєстровані як внутрішньо переміщені особи до 24 лютого 2022 року та отримують пенсію через АТ «Ощадбанк», мають пройти ідентифікацію до 31 березня 2024 року. Ідентифікації для пенсіонерів-ВПО необхідна аби надалі отримувати належні виплати/ Ілюстративне фото Ідентифікація проводиться аби й надалі отримувати належні соцвиплати. Підтвердити особу можна наступними способами: — Особисто звернутися до відділення Ощадбанку; — Звернутися …

Поділитися у соцмережах:
Активісти району
У допомоги є і’мя – БФ “Вогонь запеклих не пече”

Близько 2 тонн гуманітарної допомоги днями отримали мешканці Миколаївської міської об’єднаної територіальної громади (МОТГ) Краматорського району Донецької області, що проживають у прифронтовій зоні. Це стало можливим завдяки спільним зусиллям Благодійного фонду “Вогонь запеклих не пече” (БФ “ВЗНП”) і його надійних партнерів. Логістику і безпекові заходи вже традиційно забезпечили представники ГУР …

Поділитися у соцмережах:
Активісти району
Генерал-майор Ігор Плахута: “Завжди був і залишаюся вірним Українському народові”

Генерал-майор Ігор Плахута: «Завжди був і залишаюся вірним Українському народові, і для мене найвище завдання – захищати нашу державу і незалежність України у Великій Війні. Впевнений, зможемо досягти Українських цілей – всі разом!» З честю прийняв наказ очолити Сили Територіальної оборони Збройних Сил України. З перших днів повномасштабної війни знаходився …

Поділитися у соцмережах: